SOSYAL AĞLAR

Web Tasarımcı İçin İlk Adımlar

Web Tasarım

Web Tasarımcı İçin İlk Adımlar

slide-01[1]Ne olmak istediğine karar verdikten sonra geriye kalan tek şey çalışmak. Web tasarımcı olmak da haliyle ciddi bir araştırma, takip ve çalışma gerektiriyor. Yabancı dil bilgisi iyi bir düzeyde olmalı.

Kendini kabul ettirebilmek için ciddi çalışmalar ortaya koymak lazım, bu da biraz maddi konularda taviz vermeyi icap ettiriyor.

Web tasarım temelleri ve tekniklerini en güzel şekilde öğrenmek, yabancı kaynakların bolluklarından azami derecede istifade etmek ilk başlangıç noktası olabilir. Deviantart.com (veya başka portfolio siteleri) üzerinde yapılmış tasarımları incelemek bu aşamanın önemli bir adımı.

Biraz çizim yeteneği olması çok ciddi bir artı olmasına rağmen, illa da şart değil. Önemli olan ortaya kullanışlı ve görselliğinin üst düzeyde olduğu çalışmalar çıkarmak. Görsellik ve kullanışlılık ayrılmaz bir bütündür, bunu unutmamalı. Daha fazla bilgi için buradaki pekçok yazıya göz atılmasında yarar var.

Önemli adımlardan biri de, yaptığı kayda değer paylaşımlarla insanlara faydalı olmak arzusu doğrultusunda forumlarda veya ilgili mecralarda aktif olarak yer almak. Soruları cevaplamaya çalışmak (Sanalkurs Forum) ve doğru bölümlerde doğru sorular sormak sizi hep bir adım yukarı taşıyacaktır.

Soruları cevaplamanın avantajı şudur:

Biri bir soru sorduğunda muhtemelen sabırsızca cevabını bekliyordur. Siz bu soruyu internette araştırıp cevapladığınız zaman bir taşla 4 kuş vurmuş oluyorsunuz:
1) Öncelikle sorunun cevabını biliyorsanız bilginizi tekrarlamış ve tazelemiş oluyorsunuz -ki son derece güzel ve önemini herkes kabul eder.
2) Sorunun cevabını bilmiyorsanız Google’da aramaya başlıyorsunuz. Ararken yeni yerler keşfediyor, hatta böyle bir sorunun cevabına nasıl ulaşacağını öğreniyorsunuz.
3) Araştırma sonunda sorunun cevabını siz de öğreniyorsunuz.
4) Muhtemelen soruyu soran cevaptan yararlandığı gibi sonradan arama yapan pek çok kişi de bu cevaba ulaşabiliyor ve yararlanıyor.

Önce bilgiyi artırmak, sonra pratikleri çoğaltmak, sonra da ufak tefek projelerde gönüllü veya ücretli olarak görev almak, takip edilecek yollar arasında sayılabilir.

Kısacası, önce yol haritasını çizmek, sonra yola revan olmak lazım.

Okumaya Devam Et
6 Yorum

Sen de Fikrini Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha İlginç Yazılar: Web Tasarım

Sirac El

1999 yılından bu yana web tasarımcı olarak yurt içinde ve yurt dışında pek çok projede yer aldım. 2002 yılında Sanalkurs.net'i ve 2013 yılında da Etkinlik.com.tr'yi kuran ekibin bir parçası oldum. Girişimci, tasarımcı ve eğitmen olarak çalışmalarımı sürdürüyorum. Daha Fazla...

Öne Çıkanlar

YUKARI